Missionskyrkan i Mullsjö

En del av Guds rike i Mullsjö

Skip to: Content | Sidebar | Footer

logotyp

Program

På grund av Corona-pandemin är programmet lite osäkrare än vanligt. Förändringar kan komma om rekommendationerna från Folkhälsomyndigheten uppmanar till detta. Ändringar i programmet kommer att införas här på hemsidan så fort vi beslutar dem.

Titta därför regelbundet på programmet här på hemsidan.

program september-november 2021

Våra digitala sändningar via nätet når man på: Mullsjö Missionskyrkas Youtube-kanal eller genom församlingens sida på Facebook.

Direktlänk till församlingens Youtube-kanal:

https://www.youtube.com/channel/UCbm47uzgc4AbqODPVmeWUnA

Direktlänk till församlingens sida på Facebook:

https://www.facebook.com/mullsjomissionskyrka

September

14 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

15.00 – 17.00 NYTTA med NÖJE o kaffe

18.30 SCOUT

18.30 VERKSAMHETSRÅDET

15 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 HELA KYRKAN SJUNGER

16 torsdag

15.00 DIAKONALA RÅDET

18.00 EKUMENISK BÖN , Pingstkyrkan Sandhem

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

19 – 26 september Equmeniakyrkans kyrkokonferens

19 söndag (16:e efter trefaldighet)

10.00-15.00 FÖRSAMLINGSDAG

på Folkhögskolan

(Idag sänder vi, Temakvällen från onsdagen 8/9, kl.10.00 – digitalt)

20 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

21 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

15.00 VARDAGSGEMENSKAP – Pär Gunnarsson ”Platser jag sett och människor jag mött” Servering

18.30 SCOUT

22 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Medtag fika

18.30 TEMAKVÄLL

23 torsdag

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

26 söndag (17:e efter trefaldighet)

11.00 EQUMENIAKYRKANS KYRKOKONFERENS

Ordinationsgudstjänst (Digitalt)

27 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

28 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

15.00 – 17.00 NYTTA med NÖJE o kaffe

18.30 SCOUT

29 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 TEMAKVÄLL

30 torsdag

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

Oktober

3 söndag (Den Helige Mikaels dag)

10.00 GUDSTJÄNST

Terese Svensson, sjukhuspastor, predikan, Gunnel Noreliusson ledning

Söndaxkul S o XL, Kyrkkaffe

C:a 11.45 FÖRSAMLINGSMÖTE (efter kyrkkaffet)

4 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

5 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

18.30 SCOUT

6 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 SINNESROGUDSTJÄNST

7 torsdag

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

9 lördag

09.00 – 11.00 KVINNOFRUKOST                          

Du är välkommen till en god frukost.

Därefter får vi lyssna till sjukhusclownerna

Lotta Sjönneby och Helen Frosthagen

 med rubriken ”Sjukhusclown- ett roligt jobb på allvar”

Kostnad 100:- /person-

Anmälan senast 7 oktober till Gunnel Noreliusson 073-466 16 00 eller

på församlingens hemsida.

10 söndag (Tacksägelsedagen)

10.00 NATTVARDSGUDSTJÄNST

Gunnel Noreliusson predikan, Malena Furehill sång

Irene Klingberg ledning, Söndaxkul S o XL, Kyrkkaffe

11 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

12 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

15.00 – 17.00 NYTTA med NÖJE och kaffe

18.30 OMSORGSLEDARTRÄFF

18.30 SCOUT

13 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 TEMAKVÄLL

14 torsdag

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

15 fredag

17.30 – 19.30  AFTER WEEK

Vi äter tillsammans och umgås över alla åldrar

och avslutar med andakt. Kostnad 75:-/vuxen – barn gratis.

Anmälan senast 13/10 till Gunnel Noreliusson 073 466 16 00

eller på församlingens hemsida.

17 söndag (20:e efter trrefaldighet)

10.00 GUDSTJÄNST

Jakob Ämterlind, generalsekreterare SAU, predikan, fam Rejgård sång

Per-Gustaf Eriksson ledning, Söndaxkul S o XL, Kyrkkaffe

18 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

19 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

15.00 VARDAGSGEMENSKAP – Håkan Johansson ”Tillbaka till Adam och Eva, och ännu längre” Servering

20 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 HELA KYRKAN SJUNGER

21 torsdag

18.00 EKUMENISK BÖN i Kyrkans Hus

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

24 söndag (21:a efter trefaldighet)

10.00 GUDSTJÄNST

Anna Eggelind, Diakonia, predikan, Lydia Hultberg sång

Britt-Inger och Sven-Olof Dahlin ledning, Söndaxkul S o XL, Kyrkkaffe

25 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

26 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

15.00 – 17.00 NYTTA med NÖJE o kaffe

18.30 SCOUT

27 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 TEMAKVÄLL

28 torsdag

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

30 lördag

18.00 FESTKVÄLL med flygelinvigning, servering

31 söndag (22:a efter trefaldighet)

10.00 GUDSTJÄNST

Magnus Larsson predikan, Anna Martinsson sång

Gunnel Noreliusson ledning, Söndaxkul S o XL, Kyrkkaffe

November

1 måndag

10.00 – 12.00 HÖSTKUL

2 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

3 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 SINNESROGUDSTJÄNST

4 torsdag

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

6 lördag (Alla Helgons Dag)

17.00 MINNESGUDSTJÄNST

Gunnel Noreliusson, Ingvar Lindgren ledning, ”stilla musik”

7 söndag (Söndagen efter Alla Helgons Dag)

10.00 NATTVARDSGUDSTJÄNST

Gunnel Noreliusson predikan, Kent-Åke Boqvist sång

Thomas Christoffersson ledning, Söndaxkul S o XL, Kyrkkaffe

8 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

18.30 STYRELSEN sammanträder

9 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

15.00 – 17.00 NYTTA med NÖJE o kaffe

18.30 SCOUT

10 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

17.00 BARNKÖREN startar

18.30 TEMAKVÄLL

11 torsdag

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

14 söndag (Söndagen före Domsöndagen)

10.00 SCOUTGUDSTJÄNST

Scouter och ledare, Gunnel Noreliusson

15 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

16 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

18.30 SCOUT

17 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 HELA KYRKAN SJUNGER

18 torsdag

18.00 EKUMENISK BÖN i Missionskyrkan

18.30 – 21.00 SLÄKTFORSKARGRUPPEN

20 lördag

14.00 – 16.30 JULMARKNAD

Försäljning av bakverk, lotterier m.m. Servering med kakbuffé

16.30 Julmarknadskonsert LEWE-kvartetten

17.30 Vi äter något tillsammans

21 söndag (Domsöndagen)

17.00 GUDSTJÄNST

Gunnel Noreliusson predikan, Hans Noreliusson ledning

22 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN, Medtag fika

23 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

15.00 – 17.00 NYTTA med NÖJE o kaffe

18.30 SCOUT

24 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

15.00 DE ÄLDRES FEST

18.30 TEMAKVÄLL

28 söndag (1:a advent)

10.00 ADVENTSGUDSTJÄNST

Gunnel Noreliusson predikan, Mats Eriksson ledning

Avslutning Söndaxkul S o XL, Kyrkkaffe

29 måndag

10.00 – 12.00 ÖPPNA FÖRSKOLAN. Medtag fika

30 tisdag

10.00 MORGONBÖN i Missionskyrkan

18.30 SCOUT

December

1 onsdag

10.00 PROMENADGRUPPEN, Samling vid Missionskyrkan, Medtag fika

18.30 SINNESROGUDSTJÄNST

3 fredag

17.30 – 19.30  AFTER WEEK

Vi äter tillsammans och umgås över alla åldrar

och avslutar med andakt. Kostnad 75:- /vuxen – barn gratis.

Anmälan senast 1/12 till Gunnel Noreliusson 073 466 16 00eller på församlingens hemsida

5 söndag (2:a advent)

10.00 GUDSTJÄNST

Elisabeth och Jan-Erik Jansson predikan, Stig Andersson ledning

Offer till mission i andra länder, Kyrkkaffe