Program
DIGITALA SÄNDNINGAR
Våra digitala sändningar via nätet
Direktlänk till församlingens sida på Facebook:
https://www.facebook.com/mullsjomissionskyrka
Önskar Du kyrkskjuts: RING 0392-122 10 mellan 09.00-09.30
Program mars – maj 2024
DIGITALA SÄNDNINGAR
Våra digitala sändningar via nätet når man – se ovan
Omsorgsgrupp 6
MARS
16 – 17 mars SAU:s BARNKÖRLÄGER i Bankeryds Missionskyrka
17 söndag (Jungfru Marie Bebådelsedag) ”Guds mäktiga verk” Jes 7:10-14, Rom 8:1-4, Luk 1:26-28, Ps 147:7-15
10.00 GUDSTJÄNST Jesica Eriksson predikan, Mia Clewemar Lindqvist ledning, Verksamhetsbön för det diakonala arbetet, Söndaxkul, Kyrkkaffe
19 tisdag 10.00 MORGONBÖN 18.30 SCOUT
20 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika 17.00 BARNKÖREN 18.30 STYRELSEN sammanträder
21 torsdag 18.30 SLÄKTFORSKNING
23 lördag
18.30 MUSIKCAFÉ BOSSE GÖRANSSON BAND
”Tankar längs vägen” – vispop om det mesta som har med livet att göra.
Café med smörgåsar och kaffebröd
ett samarrangemang med
24 söndag (Palmsöndagen) ”Vägen till korset” Jes 56:6-8, Ef 2:12-16
10.00 GUDSTJÄNST Göran Berggren predikan, Oskar Reuter musik, Mats Eriksson ledning, Verksamhetsbön för arbetet och gemenskapen i släktforskningsgruppen, Söndaxkul, Kyrkkaffe, Församlingsmöte efter kyrkkaffet
Omsorgsgrupp 3
26 tisdag 10.00 MORGONBÖN 15.00 NYTTA med NÖJE och kaffe 18.00 Träff med våra ukrainska vänner 18.30 SCOUT
27 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika 17.00 BARNKÖREN
28 Skärtorsdag 10.30 ANDAKT Björkgården 18.30 Inför påsk, nattvard
29 Långfredag (Korset) 10.00 GUDSTJÄNST Stig Andersson predikan, Elisabeth Hult Eiderhed ledning 19.00 – 23.00 TONÅR
31 söndag (Påskdagen) ”Kristus är uppstånden”
10.00 GUDSTJÄNST Jesica Eriksson predikan, Sofia Einebrant sång, David Einebrant ledning, Verksamhetsbön för gemenskapen i omsorgsgrupperna, Söndaxkul, Kyrkkaffe
APRIL
2 tisdag 10.00 MORGONBÖN 15.00 VARDAGSGEMENSKAP ”MYANMAR – tidigare Burma” Göran Unemyr visar bilder och berättar 18.30 SCOUTFRITT
3 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
4 torsdag 10.30 ANDAKT BJÖRKGÅRDEN 18.30 SLÄKTFORSKNING
7 söndag (2:a söndagen i påsktiden) ”Kristus – Herre över allt” Ef 1:22-23, Joh 12:27-32, Jes 52:13-53:10, Ps 19
10.00 GUDSTJÄNST Ida-Maria Brengesjö predikan, Birgitta Engdahl ledning, Verksamhetsbön för scout, Kyrkkaffe,
Omsorgsgrupp 4
9 tisdag 10.00 MORGONBÖN 15.00 NYTTA med NÖJE och kaffe 18.00 Träff med våra ukrainska vänner 18.30 SCOUT
10 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika 17.00 BARNKÖREN
11 torsdag 18.30 SLÄKTFORSKNING
12 fredag 19.00 TONÅR
13 lördag 15.00 ANDAKT Margaretas Park
14 söndag (3:e söndagen i påsktiden) ”Frälsning” Ef 2:1-6, Joh 12:23-26, Jes 44:1-6, Ps 22:23-32
10.00 GUDSTJÄNST med NATTVARD Jesica Eriksson predikan, Mia Clewemar Lindqvist ledning, Verksamhetsbön för gemenskapen i promenadgruppen, Söndaxkul, Kyrkkaffe,
16 tisdag 10.00 MORGONBÖN 18.30 SCOUT
17 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika 17.00 BARNKÖREN
18 torsdag 18.30 SLÄKTFORSKNING
20 lördag 09.00 – 13.00 BYTARDAG för Barnkläder
21 söndag (4:e söndagen i påsktiden) ”Nåd” Ef 2:7-13, Joh 10:11-15, Jer 18:1-6, Ps 25
10.00 TILLSAMMANSGUDSTJÄNST Barnkören med ledare,Jesica Eriksson, Verksamhetsbön för barn och ungdomsarbetet , Söndaxkul, Kyrkkaffe,
Omsorgsgrupp 5
23 tisdag 10.00 MORGONBÖN 15.00 NYTTA med NÖJE och kaffe 18.00 Träff med våra ukrainska vänner 18.30 SCOUT 18.30 STYRELSEN sammanträder
24 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
25 torsdag 18.30 SLÄKTFORSKNING
26 fredag 19.00 TONÅR
27 lördag 15.00 ANDAKT Margaretas Park
28 söndag (5:e söndagen i påsktiden) ”Budskapet om fred” Ef 2:14-18, Joh 10:16-18, Jes 9:2-7, Ps 26
10.00 GUDSTJÄNST Håkan Johansson predikan, Lydia Hultberg sång, Thomas Christoffersson ledning, Söndaxkuls vårfest, Verksamhetsbön för vardagsgemenskap, Kyrkkaffe
30 tisdag 10.00 MORGONBÖN
MAJ
2 torsdag 10.30 ANDAKT BJÖRKGÅRDEN 18.30 SLÄKTFORSKNING
4 lördag 09.00 VÅRSTÄDNING ute runt kyrkan
5 söndag (Bönsöndagen) ”Församlingen” Ef 2:19-22, Joh 15:1-10, Jer 31:31-34, Ps 27:1-5
10.00 GUDSTJÄNST Jesica Eriksson predikan, Anna Johansson sång, David Eriksson ledning, Verksamhetsbön för träffarna med våra ukrainska vänner, Kyrkkaffe
Omsorgsgrupp 6
7 tisdag 10.00 MORGONBÖN 15.00 VARDAGSGEMENSKAP ”Sång och Musik” Bernt Svensson och Pär Gunnarsson 18.00 Träff med våra ukrainska vänner 18.30 SCOUT
8 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
9 – 12 maj SAM:s årskonferens i Gullbranna
10 fredag 19.00 TONÅR
11 lördag 15.00 ANDAKT Margaretas Park
12 söndag (Sönd. före pingst) ”Hemligheten med Kristus” Ef 3:1-7, Joh 3:13-21, Jes 61:1-2, Ps 28:6-9
10.00 GUDSTJÄNST Patrik Skogsberg predikan, Lennart Hedlund ledning, Kent-Åke Boqvist och Pär Gunnarsson Musik & Sång, Verksamhetsbön för ekumeniken i Mullsjö, Kyrkkaffe, Offer till mission i Sverige
14 tisdag 10.00 MORGONBÖN 15.00 NYTTA med NÖJE och kaffe 18.30 SCOUT
15 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
19 söndag (Pingstdagen) ”Den helige anden” 1Mos 11:1-9, Apg 2:1-11, Joh 14:25-29, Ps 104:27-31
10.00 GUDSTJÄNST i Furusjö Allianskyrka Jesica Eriksson predikan,
Omsorgsgrupp 7
21 tisdag 10.00 MORGONBÖN 18.00 Träff med våra ukrainska vänner 18.30 SCOUT
22 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika 18.30 STYRELSEN sammanträder
24 fredag 19.00 TONÅR
26 söndag (Heliga trefaldighets dag) ”Guds plan genom kyrkan” Ef 3:8-13, Joh 4:21-26, Jes 35:1-6, Ps 30
10.00 GUDSTJÄNST med NATTVARD Jesica Eriksson predikan, Britt Helgegren ledning, Verksamhetsbön för missionsarbetet, Kyrkkaffe, Församlingsmöte efter kyrkkaffet
28 tisdag 10.00 MORGONBÖN
29 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
30 torsdag 10.30 ANDAKT BJÖRKGÅRDEN
JUNI
24 fredag 19.00 TONÅR
2 söndag (1:a sönd. eft. trefaldighet) ”Gud som vår Fader” Ef 3:14-21, Joh 17:1-8, 3Mos 26:2-6,Ps 103:8-13
10.00 GUDSTJÄNST Juan-Carlos Szlachota predikan, Ellinor Jungergård ledning, Verksamhetsbön för församlingen, Kyrkkaffe,
Omsorgsgrupp1
4 tisdag 10.00 MORGONBÖN 18.00 Träff med våra ukrainska vänner
5 onsdag 10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
6 torsdag (Nationaldagen) 10.30 ANDAKT Björkgården 18.00 – 20.00 NATIONALDAGSBÖN (Mer information kommer senare)
8 lördag 15.00 ANDAKT Margaretas Park
9 söndag (2:a sönd. eft. trefaldighet) ”Enhet och mångfald” Ef 4:1-14, Joh 4:31-38, Hes 37:15-28, Ps 31:1-9
10.00 GUDSTJÄNST Jesica Eriksson predikan, Ingvar Lindgren ledning, Verksamhetsbön för gudstjänstlivet, Kyrkkaffe,