Program
DIGITALA SÄNDNINGAR
Våra digitala sändningar via nätet Direktlänk till församlingens sida på Facebook: https://www.facebook.com/mullsjomissionskyrka
Önskar Du kyrkskjuts: RING 0392-122 10 mellan 09.00-09.30
Program juni – september ´24
Ändringar av programmet kan komma att ske,
vänligen följ annonsering i MULLSJÖ-NYTT
Juli
Omsorgsgrupp 4
24 onsdag
10.00 PROMENADGRUPP. Medtag fika
18.00 – 20.00 TIPSPROMENAD/ Servering, Promenad påbörjas senast 19.30
28 söndag (9:e sönd. e. tref.) ” Goda förvaltare”
1 Mos 1:24-2:3, 1 Petr 4:7-11, Matt 25:14-30, Ps 8
10.00 EKUMENISK HÖGMÄSSA i Nykyrka kyrka
Jesica Eriksson predikan, Sandra Antonsson, sång Pingstkyrkan
Omsorgsgrupp 5
30 tisdag
10.00 MORGONBÖN
31 onsdag
10.00 PROMENADGRUPP. Medtag fika
18.00 – 20.00 TIPSPROMENAD/ Servering, Promenad påbörjas senast 19.30
Augusti
4 söndag (10:e sönd e. tref.) ”Nådens gåvor”
Jes 27:2-6, 1 Kor 12:12-26, Joh 15:1-9, Ps 28:6-9
10.00 GUDSTJÄNST
Janne Karlsson predikan, Ellinor Jungergård ledning, Kyrkkaffe
6 tisdag
10.00 MORGONBÖN
7 onsdag
10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
11 söndag (11:e sönd e. tref.) ” Tro och liv”
Jes 2:12-17, Rom 3:21-28, Luk 18:9-14, Ps 143:6-10
10.00 GUDSTJÄNST
Stig Andersson predikan, Birgitta Engdahl ledning, Kyrkkaffe,
Omsorgsgrupp 6
13 tisdag
10.00 MORGONBÖN
14 onsdag
10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
14 – 18 augusti Equmeniakyrkans kyrkokonferens i Göteborg
18 söndag (12:e sönd. e.tref.) ” Uppdrag”
Ef 4:7-13, Joh 1:35-46,Hes 37:1-6, Ps 32:1-8
Vi firar gemensam digital gudstjänst med nattvard från kyrkokonferensen i Göteborg, Kyrkkaffe
20 tisdag
10.00 MORGONBÖN
21 onsdag
10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
18.30 STYRELSEN sammanträder
25 söndag (13:e sönd. e.tref) ”Växt och fördjupning”
Ef 4:14-16, Joh 16:5-15, Hes 47:1-12, Ps 33:20-22
10.00 FAMILJEMISSIONSGUDSTJÄNST
Jesica och David Eriksson, Stig Andersson och David Markström, missionsrådet ledning
Kollekt till missionsprojekten, Kyrkkaffe,
TIPSPROMENAD, därefter lunch
Omsorgsgrupp 7
27 tisdag
10.00 MORGONBÖN
28 onsdag
10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
September
1 söndag (14:e sönd. eft. Tref. ) ” Förvandlat liv”
Ef 4:17-24, Joh 17:14-21, Jer 30:18-22, Ps 34:2-11
10.00 GUDSTJÄNST
Jesica Eriksson predikan, Mats Eriksson ledning, Söndaxkul
Kyrkkaffe
C:a 12.00 Equmenias årsmöte
10.00 MORGONBÖN
15.00 VARDAGSGEMENSKAP ”Lars trägubbar” Lars Axenfjord
18.30 SCOUT
10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
17.00 BARNKÖREN
5 torsdag
17.00 – 19.00 KONFIRMATION
6 fredag
10.00 BARNRYTMIK
8 söndag (15:e sönd. eft. Tref.) ” Leva som förlåten”
Ef. 4:25-32, Joh 8:7-11, Jes 31:4-6, Ps 34:12-23
10.00 GUDSTJÄNST
Magnus Larsson predikan, Lennart Hedlund ledning,
Söndaxkul, Kyrkkaffe
10 tisdag
10.00 MORGONBÖN
15.00 NYTTA med NÖJE och KAFFE
11 onsdag
10.00 PROMENADGRUPP, Medtag fika
17.00 BARNKÖREN
12 torsdag
18.30 SLÄKTFORSKNING
15 söndag (16:e sönd. eft. Tref.) ” Lev i kärlek”
Ef. 5:1-7, Joh 15:11-13, 2 Mos 20:1-7, Ps 36:6-11
10.00 GUDSTJÄNST med NATTVARD
Jesica Eriksson predikan, David Einebrant ledning,
Söndaxkul, Kyrkkaffe